Telewizory

Jak rozdzielić sygnał na dwa telewizory – poradnik

8 października 2020

Rozdzielenie sygnału na dwa telewizory to skomplikowane zadanie. Jak się za nie zabrać? Czy to prawda, że konieczny będzie wzmacniacz, rozgałęźnik i odpowiednie zestrojenie częstotliwości? A może da się to zrobić o wiele prościej? Czy w taki sam sposób można rozdzielić sygnał cyfrowy? Sprawdźmy!

Jak podłączyć dwa (i więcej) odbiorniki telewizyjne do jednej anteny?

Wyobraź sobie sytuację, w której masz dwa (lub więcej) telewizory w salonie, ale jedna antena nie wystarcza do odbioru sygnału z nich. Możesz podłączyć dwa lub nawet więcej telewizorów do jednej anteny i odbierać sygnał, ale będzie on bardzo słaby.

Jeśli chcesz odbierać sygnał z drugiego telewizora lub innego źródła (np. odtwarzacza DVD lub konsoli do gier), będziesz potrzebował wzmacniacza i bardziej zaawansowanego rozgałęźnika oraz źródła zasilania. Jak widać, jest to bardziej skomplikowane, niż się wydaje na pierwszy rzut oka.

Moc sygnału telewizyjnego – jaka jest właściwa?

Siłę sygnału mierzy się w “milsach” lub “mV” (miliwoltach). Wyższa liczba oznacza lepszy odbiór. Jeśli sygnał jest poniżej tego progu, urządzenie odbiera słaby sygnał i może działać nieprawidłowo lub nie działać w ogóle. Siła sygnału jest mierzona w następujących jednostkach: 1 mV = 0,001 V. 

Słaby sygnał to czasami – nazywany również sygnałem 0,001 V – 0,0005 V. Różnica jest ogromna. Jeśli siła sygnału wynosi 0,001 V lub mniej, wystąpią problemy z urządzeniami. Możesz oglądać telewizję bez dźwięku, mieć czarny ekran, obraz może migać lub być zniekształcony.

Jeśli siła sygnału wynosi 0,001 V lub mniej, do anteny można podłączyć jeden telewizor i odbierać sygnał. Jeśli jednak do anteny zostaną podłączone dwa lub więcej telewizorów, sygnał będzie bardzo słaby i nie będzie można uzyskać obrazu.

Istnieją dwa sposoby na zwiększenie siły sygnału. Można albo podłączyć urządzenie do wzmacniacza, albo użyć odpowiedniego rozgałęźnika antenowego lub kabla. W świecie telewizji cyfrowej pomoże też rozdzielacz lub rozgałęziacz, chociaż opcje podpięcia go do dekodera na określonym paśmie wyrażonym w MHz będzie problematyczne. W tym przypadku nie wystarczy tradycyjna “przepinka”.

Jeśli siła sygnału anteny jest zbyt niska, co powinienem zrobić?

Jeśli sygnał antenowy jest za słaby, powinieneś kupić zewnętrzną lub wewnętrzną antenę telewizyjną. Sygnał będzie znacznie silniejszy i pozwoli na bezproblemowe oglądanie telewizji. Jeśli masz ograniczony budżet, kup dobrą antenę wewnętrzną. Są one znacznie tańsze niż anteny zewnętrzne, ale zapewniają znacznie silniejszy sygnał.

Drugim sposobem, jaki możemy wdrożyć, jest sprawdzenie połączeń kablowych i odbiorników. Upewnij się, że wszystkie kable są szczelnie połączone i nie ma żadnych błędów w połączeniach. Jeśli wszystko jest w porządku, należy sprawdzić, czy kable są wystarczająco długie. Jeśli są zbyt krótkie, siła sygnału będzie niższa. Jeśli to możliwe, należy użyć dobrego kabla, który gwarantuje stabilny sygnał.

Minusy podłączania wielu telewizorów do jednej anteny

Istnieje kilka wad podłączania wielu telewizorów do jednej anteny. Przede wszystkim będziesz potrzebował wzmacniacza, aby wzmocnić sygnał. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ wzmacniacze są droższe niż rozgałęźniki. Wzmacniacze są zawsze duże i ciężkie – to też nie jest dobre. Wzmacniacze zawsze mają ograniczoną moc, dlatego nie należy podłączać do nich więcej niż dwóch telewizorów.

Kolejną wadą jest fakt, że na wszystkich telewizorach będziesz odbierać te same kanały. Jeśli masz dzieci i lubisz oglądać kreskówki lub programy edukacyjne, nie będzie to dla Ciebie korzystne. Wszystkie telewizory będą odbierać te same kreskówki, więc trzeba będzie wybierać, co oglądać.

Podłączanie dwóch telewizorów do jednej anteny – podsumowanie

Jeśli obawiasz się, że będziesz potrzebował skomplikowanego sprzętu, zewnętrznej anteny telewizyjnej i wzmacniacza, powinieneś jeszcze raz przeczytać ten artykuł. Nie potrzebujesz tych rzeczy. Owszem, zdarzają się sytuacje, gdy potrzebna jest antena zewnętrzna, ale w większości przypadków dwa telewizory podłącza się do jednej anteny za pomocą wzmacniacza.

Używając anteny wewnętrznej lub zestawu króliczych uszu, można podłączyć do anteny jeden telewizor i odbierać słaby sygnał. Podłączenie dwóch telewizorów do jednej anteny nie wymaga skomplikowanego sprzętu, z wyjątkiem kabla.

Wewnętrzna antena telewizyjna może zapewniać słaby sygnał i może być bardzo mała, dlatego nie nadaje się do użytku na zewnątrz. Jeśli planujesz używać tej anteny jako wewnętrznej, powinieneś kupić dobrą antenę zewnętrzną.

Czy można w ten sam sposób rozdzielić sygnał cyfrowy?

Wyjaśniliśmy już, jak rozdzielić sygnał telewizyjny na dwa telewizory. Teraz spróbujmy rozdzielić sygnał przez zmianę częstotliwości. Czy da się to zrobić? Tak, jest to możliwe. Jeśli masz stary telewizor bez tunera cyfrowego i nadający tylko standardową rozdzielczość, możesz podłączyć do niego komputer lub telefon z odbiornikiem USB i oglądać telewizję bez kabla. Sygnał telewizji cyfrowej jest jednak bardzo silny, więc to nie zadziała.

Nowoczesne telewizory mają wewnętrzne oprogramowanie, które umożliwia przełączanie między różnymi kanałami podczas nadawania. Jeśli telewizor obsługuje kanały cyfrowe, można je oglądać bez anteny, kabla lub satelity.

Wnioski i zalecenia

Jeśli chcesz oglądać telewizję bez abonamentu i bez płacenia za drogie urządzenia satelitarne, możesz to zrobić, używając tylko anteny wewnętrznej. Jak widać, jest to bardzo proste. Potrzebna jest tylko antena i program niekodowany.

Aby oglądać darmowe kanały telewizyjne, należy użyć anteny wewnętrznej. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na abonament.

Jeśli chcesz oglądać kanały premium, powinieneś użyć dobrej anteny zewnętrznej. Używanie anteny wewnętrznej nie jest dobrym pomysłem, ponieważ zapewnia ona słaby sygnał i nie pozwala na odbiór sygnału HD.

Telewizory

Jaki telewizor do konsoli wybrać?

8 października 2020

Jaki TV do konsoli będzie najlepszym wyborem? Zdania się podzielone. Czy to prawda, że odpowiedź na pytanie o to, jaki telewizor do PS4 a telewizor do PS5 jest zupełnie inna? Sprawdźmy!

Jakie cechy powinien posiadać telewizor konsolowy?

Jeśli szukasz telewizora do konsoli, oto kilka ważnych cech, które powinieneś rozważyć przed jego zakupem:

Po pierwsze, powinieneś zrozumieć, że nie wszystkie telewizory przeznaczone dla starszych konsol mogą współpracować z najnowszymi konsolami. Wszystko zależy od modelu, ale jeśli dobrze znasz się na elektronice, nie będziesz miał żadnych problemów. Co powinno być główną cechą telewizora do konsoli? 

Można kupić telewizory z różnymi wejściami i wyjściami dla dowolnego urządzenia, w tym konsoli do gier. Ważne jest, aby zrozumieć pojęcie wejścia i wyjścia, ponieważ terminy te mogą być mylące. Wejście umożliwia podłączenie do telewizora dowolnego źródła dźwięku lub obrazu, natomiast wyjście dostarcza treści, które można oglądać na ekranie telewizora.

Konsolę do gier można podłączyć do telewizora konsolowego za pomocą kabla HDMI lub kabla S/PDIF. Nowoczesne konsole mogą przesyłać sygnał audio lub wideo za pomocą kabli HDMI, lub S/PDIF. Starsze konsole mogą wymagać modulatora RF.

Jeśli Twoja konsola do gier obsługuje funkcję Bluetooth, możesz jej również użyć do podłączenia tego telewizora. Jeśli jednak chcesz obejrzeć film, będziesz musiał użyć kabla HDMI. Nowoczesne konsole do gier obsługują funkcję Bluetooth, ale konsole starszej generacji nie mają tej funkcji.

Jaki TV pod konsole starszej generacji?

Jeśli masz starszą konsolę, będziesz musiał wybrać między najtańszymi telewizorami PS4 i Xbox One. Ponieważ na te konsole nie ma już popytu, a większość sprzedawców oferuje je za połowę ceny, można kupić je w świetnych cenach. Telewizory z nimi kompatybilne nie muszą obsługiwać 4K ani HDR.

Xbox One S jest znacznie tańszy niż model podstawowy wyższej generacji. Jeśli jesteś zapalonym graczem i zależy Ci na najlepszej grafice, możesz wybrać konsolę Xbox Series S. Jest to atrakcyjne wyceniona konsola TV, ale stanowi świetną opcję, zwłaszcza jeśli nie zależy Ci na pojemnym dysku.

Jaki telewizor wybrać do PS5 i Xbox Series S/X?

Jeśli chcesz kupić nową konsolę PlayStation 5 lub Xbox Series S/X, postaw na telewizor 4K. Zapewni on najlepsze wrażenia. Czy to telewizor do Xboxa, czy do urządzenia od Sony, upewnij się, że ma 4K. Dobry telewizor 4K umożliwi Ci także podłączenie konsoli do gier, dzięki czemu będziesz mógł oglądać filmy i seriale na Netflixie z najlepszą jakością obrazu. 

To także zminimalizowany input lag. Nowe modele korzystają z technologii, dzięki której opóźnienie jest dosłownie znikome. Ma się dzięki temu wrażenie, że gra jest ultrapłynna, a obraz ostry jak brzytwa. Świetnie radzą sobie z tym modele wykonane w technologii OLED, jakie ma Samsung, Philips, LG czy Sony. LCD raczej wypada na tym polu nieco gorzej. Tak samo, jak LED, choć ten nadrabia świetnym zakresem tonalnym kolorów.

Pamiętajmy też o tym, że czerń będzie wyglądać idealnie na matrycach SAMOLED, AMOLED i OLED. Możliwości tej technologii są gigantyczne, a dodatkowo można ustawiać je np. w Trybie Sport czy Trybie Rozrywki. Większość modeli pozwala samodzielnie regulować poziom nasycenia bieli, kontrast, czy dynamiczną adaptację jasności. 

To ważne parametry, które wnoszą naszą rozgrywkę na jeszcze wyższy poziom. Od matrycy w świecie gier zależy bardzo wiele. Oczywiście jakość grafiki w grze także ma znaczenie, jednak najbardziej zaawansowane urządzenia potrafią dosłownie zaszokować nawet starych wyjadaczy, którzy zaczynali rozgrywki online nawet wiele lat temu.

Jeśli chcesz kupić tańszy telewizor, możesz zdecydować się na telewizor 4K HDR. To najlepsza opcja do gier, zwłaszcza w przypadku najnowszych modeli konsol PS5 i Xbox. Nowoczesne konsole dostarczają treści HDR 10 i Dolby Vision, więc upewnij się, że Twój telewizor obsługuje te funkcje.

Jeśli chcesz mieć najlepszy telewizor budżetowy, możesz wybrać tani telewizor 4K z najnowszymi technologiami i funkcjami. Dobry telewizor budżetowy może być doskonałym wyborem, zwłaszcza jeśli szukasz taniego telewizora 4K.

Tani telewizor do konsoli – jaki kupić?

Jeśli chcesz kupić telewizor do konsoli, w Twojej głowie może pojawić się wiele pytań. Który model wybrać? Które funkcje są ważne? Których unikać?

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że na wszystkich nowoczesnych konsolach można grać na każdym telewizorze, o ile ma on wejście HDMI. Nie ma znaczenia, czy telewizor jest nowy, czy stary. Wszystko, czego potrzebujesz, to kabel HDMI do konsoli.

Ponadto wszystkie nowoczesne konsole obsługują HDR. Jest to ważna cecha, którą warto rozważyć, zwłaszcza jeśli chcesz kupić nową konsolę. Telewizory HD są wystarczające do grania w każdą grę, ale będziesz mieć niesamowite wrażenia, jeśli użyjesz telewizora HDR.

Jeśli chcesz wybrać najlepszy telewizor do konsol PS4, PS4 Pro i Xbox One, zalecamy wybór taniego telewizora 4K z obsługą HDR 10 i Dolby Vision. Zapewnią Ci one najlepsze wrażenia, nie nadszarpując przy tym Twojego portfela.

Najlepszy TV do konsoli – czym powinien się charakteryzować?

Zanim kupisz nowy telewizor do konsoli, powinieneś być świadomy najważniejszych cech, których należy szukać podczas zakupów najlepszego telewizora do konsoli. Ważne jest, aby znaleźć telewizor, który oferuje dobrą jakość obrazu i obsługuje najnowsze technologie. Obecnie producenci telewizorów starają się zapewnić lepsze wrażenia wizualne dla każdego rodzaju treści.

Jeśli chcesz znaleźć najlepszy telewizor do konsoli, upewnij się, że ma on wysoką rozdzielczość. Jest to najważniejsza cecha telewizora do konsoli. Można znaleźć niektóre telewizory o rozdzielczości 4K. Jednak najlepsze telewizory mają rozdzielczość 8K, więc zapewniają lepszą jakość obrazu niż podstawowe telewizory 4K.

Kolejną ważną cechą telewizora do konsoli jest częstotliwość odświeżania. Częstotliwość odświeżania to liczba klatek, które są wyświetlane na sekundę. Częstotliwość odświeżania jest ważna, ponieważ decyduje o tym, jak płynnie wyglądają obrazy. 144 Hz lub wyższa jest świetna, ponieważ zapewnia płynny ruch na ekranie.

Najlepszy telewizor dla konsol – podsumowanie

Najlepszy telewizor do konsoli to telewizor o wysokiej rozdzielczości i wysokiej częstotliwości odświeżania. Ważne jest, aby znaleźć telewizor o wysokiej rozdzielczości i wysokiej częstotliwości odświeżania, ponieważ zapewni to lepsze wrażenia podczas gry. Poza tym dobry telewizor do konsoli powinien być wyposażony w najnowsze technologie, takie jak 4K, HDR, Dolby Vision itp.

Telewizory

Telewizory 32 cale – czy wciąż warto się nad nimi zastanawiać?

8 października 2020

Czy małe telewizory, które mają tylko 32 cale, wciąż mają rację bytu? Czym powinny wyróżniać się takie produkty? Jaka powinna być ich rozdzielczość? Wreszcie, czy po prostu opłaca się nam kupić tak niewielkie urządzenie RTV? Sprawdźmy!

Telewizor 32-calowy – kiedy ma to sens?

Telewizory 32-calowe, dzięki swojej niskiej cenie i niewielkim rozmiarom, są łatwe do znalezienia i bardzo popularne. Klienci często wybierają te produkty, ponieważ poszukują kompaktowych rozmiarów i nowoczesnego wyglądu. Co więcej, telewizory te są często tańsze niż modele o większej przekątnej. Jeśli szukasz niedrogiego urządzenia, to telewizor 32 cale z matrycą LED może być dla Ciebie odpowiednim wyborem.

Klienci powinni jednak pamiętać, że tak mały telewizor ma też wady:

 • Telewizor 32-calowy ma bardzo ograniczony kąt widzenia. Osoby siedzące po bokach nie będą w stanie zobaczyć dokładnie całego ekranu.
 • W porównaniu z innymi urządzeniami, telewizory 32-calowe mają bardzo ograniczoną funkcjonalność. Na przykład, tylko kilka modeli posiada tuner.
 • Telewizory 32-calowe mają bardzo ograniczoną pojemność pamięci. Dlatego takie telewizory mogą być używane tylko przez krótki okres czasu.
 • Telewizor 32-calowy ma bardzo ograniczone możliwości podłączania. W przeciwieństwie do większych telewizorów podłączenie dysku USB lub urządzenia zewnętrznego do telewizora 32-calowego jest prawie niemożliwe.

Zalety telewizorów o przekątnej do 32 cali

Główną cechą tego rozmiaru jest poręczność. Telewizory 32-calowe są tak lekkie, że można je przenosić z jednego pokoju do drugiego. Są też dość cienkie, więc zmieszczą się nawet w ciasnych pomieszczeniach, gdzie trudno o wolną przestrzeń w dużej ilości.

W większości przypadków telewizory 32-calowe są bardzo przystępne cenowo. Sporo można kupić za mniej, niż 1000 złotych. Co ciekawe, są to produkty o całkiem dobrej specyfikacji, nierzadko oferujące nawet funkcje SmartTV. Takie modele ma np. Samsung, Philips ale i pozostałe duże firmy, które działają w tym obszarze rynku. Ekran często oferuje też wsparcie dla HDR, a preferowany system operacyjny to oczywiście Android TV. Jeśli chcemy wybrać smart TV, to zdecydowanie warto celować właśnie w tę platformę. Dlaczego? Bo ma największy sklep z aplikacjami, gdzie znajdują się też klienty VOD. Ilość świetnych apek zaskakuje tu bardzo pozytywnie! Możesz nie tylko oglądać ulubione seriale, ale np. grać w gry.

Ponadto, kąt widzenia najlepszych 32-calowych telewizorów jest bardzo szeroki. Dlatego osoby siedzące blisko telewizora mogą oglądać go bez żadnych problemów. To także użyteczne w grach, gdy takie urządzenie będzie pełnić raczej funkcję monitora podpiętego do konsoli.

Czy warto kupić 32-calowy telewizor w 2022 roku?

Tak! Telewizor 32-calowy może być dobrym wyborem dla tych, którzy szukają kompaktowego urządzenia. Co więcej, telewizory 32-calowe są niezwykle popularne. W związku z tym, na pewno będą cieszyły się zainteresowaniem jeszcze przez wiele lat.

W 2022 roku telewizory 32-calowe na pewno nie znikną z rynku. Dlatego można się spodziewać, że popyt na te produkty pozostanie na wysokim poziomie. Konsumenci szukają dużych ekranów, toteż jest dość prawdopodobne, że ceny 32-calówek jeszcze bardziej spadną.

Telewizory do 32″ – podsumowanie

Jeśli szukasz kompaktowego urządzenia, to telewizor 32 cale będzie idealnym wyborem. Telewizory 32-calowe są często tańsze niż modele o większej przekątnej. Co więcej, produkty te mają szeroki kąt widzenia.

Telewizory 32-calowe są również bardzo przystępne cenowo. To uniwersalne produkty, którym w 2022 roku wciąż warto dać szansę!

Telewizory

Telewizory LCD – sprawdzona technologia czy melodia przeszłości?

8 października 2020

Tanie telewizory LCD nie dziwią już nikogo. To sprawdzone, obecne na rynku od wielu lat urządzenia, które pod wieloma względami mogą zaoferować naprawdę sporo. Czym powinien wyróżniać się dobry TV LCD? Czy w tej technologii można też kupić płaski telewizor? Sprawdźmy!

Co wyróżnia telewizory LCD?

Telewizory LCD różnią się od innych telewizorów tym, że wszystkie są wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi. Oznacza to, że zamiast podświetlenia, telewizor jest podświetlany światłem przechodzącym przez warstwę ciekłego kryształu. Warstwa ta jest zwykle pokryta warstwą ochronną. Warstwa ciekłokrystaliczna służy do sterowania jasnością obrazu.

Zaletami telewizorów LCD są ich lekkość i niskie zużycie energii. Ponadto są one bardziej odporne na trudne warunki pracy niż inne urządzenia, wykonane w wielu (choć nie wszystkich) nowszych technologiach.

Zalety i wady telewizorów LCD

Głównymi zaletami telewizorów LCD są niskie zużycie energii oraz niewielkie rozmiary w porównaniu z innymi typami telewizorów.  Wadami telewizorów LCD są jednak bardzo ograniczone kąty widzenia, niższa jasność oraz to, że jest to „gatunek na wymarciu”, który został już w dużej mierze zastąpiony przez ekrany LED.

Telewizory LCD mają świetną jakość obrazu z pełną jasnością i szczegółowością. Bez problemu będziesz mógł oglądać swoje ulubione mecze piłki nożnej. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest żywotność telewizora LCD: telewizory te mogą działać przez ponad trzy dekady, co jest ich wielką zaletą.

Kolejną wspaniałą rzeczą jest to, że można kupić tani telewizor LCD z pełną rozdzielczością 1080p. Jest to bardzo ważne, aby to sprawdzić, zwłaszcza jeśli chcesz kupić telewizor do dużego pokoju. Warto również zwrócić uwagę na niski input lag dzięki małej gęstości pikseli. Można kupić urządzenia z HDR, dzięki czemu jakość prezentowanych barw będzie bardzo dobra. Dostępne są też zaawansowane funkcje ekranu, które sprawdzą się nie tylko podczas oglądania, ale i grania w gry.

Z oczywistych względów, LCD nie może ścigać się z tym, co oferuje ekran i matryca QLED czy OLED. To zupełnie inne poziomy jakości i możliwości. Wiedzą o tym nie tylko producenci, ale i konsumenci. Trudno dziwić się temu, że globalne potęgi, jak Samsung, Sony czy Philips, raczej starają przekonać się nas do tego, by wybrać nowe generacje matryc.

Zaletą jest też niski pobór mocy. Oznacza to, że zużywają mało energii i są w miarę przyjazne dla środowiska. 

Czy warto kupić telewizor LCD w 2022 roku?

W 2022 roku zakup telewizora LCD jest z pewnością kontrowersyjnym pomysłem. Obecne ceny telewizorów LCD są przystępne i można dostać bardzo dobry telewizor w atrakcyjnej cenie, jednak trudno o doskonale wyposażone, perspektywiczne modele.

Wciąż jest wiele różnych modeli i marek, które produkują telewizory LCD w przystępnych cenach. Można więc znaleźć taki, który będzie odpowiadał naszym potrzebom i budżetowi, jednak – jak pisaliśmy wcześniej – nie liczcie na fajerwerki. 

Należy zauważyć, że w 2022 roku wiele marek przestanie produkować telewizory LCD ze względu na nadchodzące technologie. Jeśli więc chcesz kupić telewizor LCD, lepiej nie czekać zbyt długo! 

Telewizory LCD w 2022 roku – podsumowanie

Telewizory LCD są obecne na rynku od wielu lat, ale wraz z postępem technologicznym ich popularność mocno spadła. Na szczęście, w parze z tym trendem poszła też zmiana polityki cenowej. Dziś to atrakcyjnie wyceniane konstrukcje. 

Główną ich zaletą jest niewielka waga i małe zużycie energii. Ponadto są one bardziej odporne na uszkodzenia niż inne typy telewizorów. Wadami telewizorów LCD są jednak ograniczone kąty widzenia, niższa jasność, a także to, że zaczynają one po prostu mocno odstawać od innych konstrukcji, które bazują na ekranie LED, żeby nawet nie wspominać tu o matrycach AMOLED czy OLED.

Telewizory

Telewizory OLED – zobacz, co je wyróżnia

8 października 2020

Czy to prawda, że smart TV OLED pod każdym względem bije na głowę konkurencję? Czym tak właściwie wyróżniają się telewizory OLEDowe? No i wreszcie, czy ceny telewizorów OLED 4K zaczęły wreszcie spadać? Sprawdźmy!

Czym się wyróżniają telewizory OLED?

Telewizory OLED zamiast tradycyjnych diod LED wykorzystują do podświetlenia organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED). Diody mogą oferować znacznie jaśniejsze i dokładniejsze kolory niż LED, a także potencjalnie zmniejszyć zużycie energii nawet o 75% w porównaniu z tradycyjnymi telewizorami LCD. Jednak telewizory OLED 4K wciąż stanowią zaledwie około 0,5% całego rynku telewizorów.

Dobra wiadomość jest taka, że ceny tych urządzeń szybko spadają. Dzięki temu telewizory OLED stanowią konkurencyjną opcję dla nabywców dysponujących ograniczonym budżetem, zwłaszcza że prawdopodobnie będą oferować lepszą jakość obrazu niż niektóre z tańszych telewizorów LCD dostępnych obecnie na półkach sklepowych.

Zalety i wady telewizorów OLED

Plusy:

 • Bardzo szerokie kąty widzenia
 • Dokładne kolory
 • Obsługa HDR, wysoki kontrast
 • Ekran oferuje niski input lag
 • Bardzo smukła konstrukcja
 • Doskonałe funkcje smart

Wady:

 • Tylko obsługa HDR10, Dolby Vision i HLG
 • Ograniczona liczba usług transmisji strumieniowej
 • Nie tak jasny jak inne telewizory
 • Drogie w produkcji
 • Mogą wystąpić problemy z wypalaniem
 • Mogą wystąpić problemy z zachowaniem obrazu
 • Nie są tak trwałe jak telewizory IPS

Polecane telewizory OLED

Sony X930E – to telewizor OLED 4K, który dorównuje jasnością i kontrastem swoim konkurentom wykonanym w innym procesie technologicznym. Jest to także jedyny telewizor OLED 4K, który oferuje wierne kolory, a współczynnik kontrastu jest lepszy niż w przypadku konkurencyjnych platform. Technologia wykonania wciąż trzyma bardzo wysoki poziom. Sprzęt oferuje też odpowiednią ilość wyjść HDMI, a także zapewnia świetne wrażenia audio.

LG OLED65E8 – budżetowy 65-calowy telewizor OLED firmy LG to jedna z najbardziej ekscytujących opcji budżetowych, które debiutowały w 2018 roku. Jest wystarczająco jasny, kolorowy i dokładny, aby nadawał się do każdego pomieszczenia w domu, a współczynnik kontrastu jest znakomity. W telewizorach od LG trudno się do czegoś przyczepić i to urządzenie doskonale wpisuje się w ten nurt. Cena jest dobra, a sprzęt sprawdzi się zarówno u fana filmów i seriali, jak i u graczy. To model, nad którym warto się pochylić.

Samsung Q8F QLED – oferuje wierne kolory, wspaniałą jasność i zapierającą dech w piersiach jasność, dzięki której filmy i gry wyglądają tak samo niesamowicie w pomieszczeniach, jak i w słoneczny dzień na zewnątrz. Urządzenie wykonano w wysokiej jakości procesie technologicznym. Trudno przyczepić się nie tylko do ekranu, ale i do materiałów wykończeniowych.

Podsumowanie

Najlepsze telewizory OLED są nadal drogie, ale oferują doskonałą jakość obrazu, idealne czernie i ogromną jasność. Oferują też najszerszy zakres rozmiarów i zestawów funkcji, dzięki czemu są odpowiednie dla większości widzów domowych.

Choć ceny spadają, najlepsze telewizory OLED wciąż kosztują więcej niż najlepsze telewizory LCD, więc aby uzyskać lepszy obraz, trzeba wydać nieco więcej. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, ciekawym wyborem będzie Samsung Q8FN QLED.

Jeśli nie chcesz wydawać tak dużo, telewizor LG OLED55E8 nadal oferuje doskonałą jakość obrazu. Jest jasny, kolorowy i wystarczająco dokładny dla każdego pomieszczenia w Twoim domu, z doskonałym współczynnikiem kontrastu.

Telewizory OLED to jedyne telewizory, które wytwarzają wszystkie dane obrazu za pomocą pikseli, a nie podświetlenia, jak inne telewizory. Są jaśniejsze, bardziej kolorowe i bardziej realistyczne, ponieważ nie wykorzystują panelu LCD, a więc mogą być znacznie cieńsze i lżejsze niż telewizory LCD. Są też znacznie droższe niż telewizory LCD. 

Telewizory OLED mogą wyświetlać jaśniejsze kolory niż telewizory LCD, ponieważ ich obrazy składają się z mniejszej liczby kolorów. W rezultacie telewizory OLED mogą wyświetlać bardziej realistyczne obrazy. Są też cieńsze i lżejsze niż telewizory LCD, ponieważ nie mają podświetlenia, dzięki czemu można je wbudowywać w smuklejsze, nowocześniej wyglądające konstrukcje.