Telewizory

Telewizory LCD – sprawdzona technologia czy melodia przeszłości?

8 października 2020

Tanie telewizory LCD nie dziwią już nikogo. To sprawdzone, obecne na rynku od wielu lat urządzenia, które pod wieloma względami mogą zaoferować naprawdę sporo. Czym powinien wyróżniać się dobry TV LCD? Czy w tej technologii można też kupić płaski telewizor? Sprawdźmy!

Co wyróżnia telewizory LCD?

Telewizory LCD różnią się od innych telewizorów tym, że wszystkie są wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi. Oznacza to, że zamiast podświetlenia, telewizor jest podświetlany światłem przechodzącym przez warstwę ciekłego kryształu. Warstwa ta jest zwykle pokryta warstwą ochronną. Warstwa ciekłokrystaliczna służy do sterowania jasnością obrazu.

Zaletami telewizorów LCD są ich lekkość i niskie zużycie energii. Ponadto są one bardziej odporne na trudne warunki pracy niż inne urządzenia, wykonane w wielu (choć nie wszystkich) nowszych technologiach.

Zalety i wady telewizorów LCD

Głównymi zaletami telewizorów LCD są niskie zużycie energii oraz niewielkie rozmiary w porównaniu z innymi typami telewizorów.  Wadami telewizorów LCD są jednak bardzo ograniczone kąty widzenia, niższa jasność oraz to, że jest to „gatunek na wymarciu”, który został już w dużej mierze zastąpiony przez ekrany LED.

Telewizory LCD mają świetną jakość obrazu z pełną jasnością i szczegółowością. Bez problemu będziesz mógł oglądać swoje ulubione mecze piłki nożnej. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest żywotność telewizora LCD: telewizory te mogą działać przez ponad trzy dekady, co jest ich wielką zaletą.

Kolejną wspaniałą rzeczą jest to, że można kupić tani telewizor LCD z pełną rozdzielczością 1080p. Jest to bardzo ważne, aby to sprawdzić, zwłaszcza jeśli chcesz kupić telewizor do dużego pokoju. Warto również zwrócić uwagę na niski input lag dzięki małej gęstości pikseli. Można kupić urządzenia z HDR, dzięki czemu jakość prezentowanych barw będzie bardzo dobra. Dostępne są też zaawansowane funkcje ekranu, które sprawdzą się nie tylko podczas oglądania, ale i grania w gry.

Z oczywistych względów, LCD nie może ścigać się z tym, co oferuje ekran i matryca QLED czy OLED. To zupełnie inne poziomy jakości i możliwości. Wiedzą o tym nie tylko producenci, ale i konsumenci. Trudno dziwić się temu, że globalne potęgi, jak Samsung, Sony czy Philips, raczej starają przekonać się nas do tego, by wybrać nowe generacje matryc.

Zaletą jest też niski pobór mocy. Oznacza to, że zużywają mało energii i są w miarę przyjazne dla środowiska. 

Czy warto kupić telewizor LCD w 2022 roku?

W 2022 roku zakup telewizora LCD jest z pewnością kontrowersyjnym pomysłem. Obecne ceny telewizorów LCD są przystępne i można dostać bardzo dobry telewizor w atrakcyjnej cenie, jednak trudno o doskonale wyposażone, perspektywiczne modele.

Wciąż jest wiele różnych modeli i marek, które produkują telewizory LCD w przystępnych cenach. Można więc znaleźć taki, który będzie odpowiadał naszym potrzebom i budżetowi, jednak – jak pisaliśmy wcześniej – nie liczcie na fajerwerki. 

Należy zauważyć, że w 2022 roku wiele marek przestanie produkować telewizory LCD ze względu na nadchodzące technologie. Jeśli więc chcesz kupić telewizor LCD, lepiej nie czekać zbyt długo! 

Telewizory LCD w 2022 roku – podsumowanie

Telewizory LCD są obecne na rynku od wielu lat, ale wraz z postępem technologicznym ich popularność mocno spadła. Na szczęście, w parze z tym trendem poszła też zmiana polityki cenowej. Dziś to atrakcyjnie wyceniane konstrukcje. 

Główną ich zaletą jest niewielka waga i małe zużycie energii. Ponadto są one bardziej odporne na uszkodzenia niż inne typy telewizorów. Wadami telewizorów LCD są jednak ograniczone kąty widzenia, niższa jasność, a także to, że zaczynają one po prostu mocno odstawać od innych konstrukcji, które bazują na ekranie LED, żeby nawet nie wspominać tu o matrycach AMOLED czy OLED.

You Might Also Like