Telewizory

Telewizory OLED – zobacz, co je wyróżnia

8 października 2020

Czy to prawda, że smart TV OLED pod każdym względem bije na głowę konkurencję? Czym tak właściwie wyróżniają się telewizory OLEDowe? No i wreszcie, czy ceny telewizorów OLED 4K zaczęły wreszcie spadać? Sprawdźmy!

Czym się wyróżniają telewizory OLED?

Telewizory OLED zamiast tradycyjnych diod LED wykorzystują do podświetlenia organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED). Diody mogą oferować znacznie jaśniejsze i dokładniejsze kolory niż LED, a także potencjalnie zmniejszyć zużycie energii nawet o 75% w porównaniu z tradycyjnymi telewizorami LCD. Jednak telewizory OLED 4K wciąż stanowią zaledwie około 0,5% całego rynku telewizorów.

Dobra wiadomość jest taka, że ceny tych urządzeń szybko spadają. Dzięki temu telewizory OLED stanowią konkurencyjną opcję dla nabywców dysponujących ograniczonym budżetem, zwłaszcza że prawdopodobnie będą oferować lepszą jakość obrazu niż niektóre z tańszych telewizorów LCD dostępnych obecnie na półkach sklepowych.

Zalety i wady telewizorów OLED

Plusy:

 • Bardzo szerokie kąty widzenia
 • Dokładne kolory
 • Obsługa HDR, wysoki kontrast
 • Ekran oferuje niski input lag
 • Bardzo smukła konstrukcja
 • Doskonałe funkcje smart

Wady:

 • Tylko obsługa HDR10, Dolby Vision i HLG
 • Ograniczona liczba usług transmisji strumieniowej
 • Nie tak jasny jak inne telewizory
 • Drogie w produkcji
 • Mogą wystąpić problemy z wypalaniem
 • Mogą wystąpić problemy z zachowaniem obrazu
 • Nie są tak trwałe jak telewizory IPS

Polecane telewizory OLED

Sony X930E – to telewizor OLED 4K, który dorównuje jasnością i kontrastem swoim konkurentom wykonanym w innym procesie technologicznym. Jest to także jedyny telewizor OLED 4K, który oferuje wierne kolory, a współczynnik kontrastu jest lepszy niż w przypadku konkurencyjnych platform. Technologia wykonania wciąż trzyma bardzo wysoki poziom. Sprzęt oferuje też odpowiednią ilość wyjść HDMI, a także zapewnia świetne wrażenia audio.

LG OLED65E8 – budżetowy 65-calowy telewizor OLED firmy LG to jedna z najbardziej ekscytujących opcji budżetowych, które debiutowały w 2018 roku. Jest wystarczająco jasny, kolorowy i dokładny, aby nadawał się do każdego pomieszczenia w domu, a współczynnik kontrastu jest znakomity. W telewizorach od LG trudno się do czegoś przyczepić i to urządzenie doskonale wpisuje się w ten nurt. Cena jest dobra, a sprzęt sprawdzi się zarówno u fana filmów i seriali, jak i u graczy. To model, nad którym warto się pochylić.

Samsung Q8F QLED – oferuje wierne kolory, wspaniałą jasność i zapierającą dech w piersiach jasność, dzięki której filmy i gry wyglądają tak samo niesamowicie w pomieszczeniach, jak i w słoneczny dzień na zewnątrz. Urządzenie wykonano w wysokiej jakości procesie technologicznym. Trudno przyczepić się nie tylko do ekranu, ale i do materiałów wykończeniowych.

Podsumowanie

Najlepsze telewizory OLED są nadal drogie, ale oferują doskonałą jakość obrazu, idealne czernie i ogromną jasność. Oferują też najszerszy zakres rozmiarów i zestawów funkcji, dzięki czemu są odpowiednie dla większości widzów domowych.

Choć ceny spadają, najlepsze telewizory OLED wciąż kosztują więcej niż najlepsze telewizory LCD, więc aby uzyskać lepszy obraz, trzeba wydać nieco więcej. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, ciekawym wyborem będzie Samsung Q8FN QLED.

Jeśli nie chcesz wydawać tak dużo, telewizor LG OLED55E8 nadal oferuje doskonałą jakość obrazu. Jest jasny, kolorowy i wystarczająco dokładny dla każdego pomieszczenia w Twoim domu, z doskonałym współczynnikiem kontrastu.

Telewizory OLED to jedyne telewizory, które wytwarzają wszystkie dane obrazu za pomocą pikseli, a nie podświetlenia, jak inne telewizory. Są jaśniejsze, bardziej kolorowe i bardziej realistyczne, ponieważ nie wykorzystują panelu LCD, a więc mogą być znacznie cieńsze i lżejsze niż telewizory LCD. Są też znacznie droższe niż telewizory LCD. 

Telewizory OLED mogą wyświetlać jaśniejsze kolory niż telewizory LCD, ponieważ ich obrazy składają się z mniejszej liczby kolorów. W rezultacie telewizory OLED mogą wyświetlać bardziej realistyczne obrazy. Są też cieńsze i lżejsze niż telewizory LCD, ponieważ nie mają podświetlenia, dzięki czemu można je wbudowywać w smuklejsze, nowocześniej wyglądające konstrukcje.

You Might Also Like