Telewizory

Jak rozdzielić sygnał na dwa telewizory – poradnik

8 października 2020

Rozdzielenie sygnału na dwa telewizory to skomplikowane zadanie. Jak się za nie zabrać? Czy to prawda, że konieczny będzie wzmacniacz, rozgałęźnik i odpowiednie zestrojenie częstotliwości? A może da się to zrobić o wiele prościej? Czy w taki sam sposób można rozdzielić sygnał cyfrowy? Sprawdźmy!

Jak podłączyć dwa (i więcej) odbiorniki telewizyjne do jednej anteny?

Wyobraź sobie sytuację, w której masz dwa (lub więcej) telewizory w salonie, ale jedna antena nie wystarcza do odbioru sygnału z nich. Możesz podłączyć dwa lub nawet więcej telewizorów do jednej anteny i odbierać sygnał, ale będzie on bardzo słaby.

Jeśli chcesz odbierać sygnał z drugiego telewizora lub innego źródła (np. odtwarzacza DVD lub konsoli do gier), będziesz potrzebował wzmacniacza i bardziej zaawansowanego rozgałęźnika oraz źródła zasilania. Jak widać, jest to bardziej skomplikowane, niż się wydaje na pierwszy rzut oka.

Moc sygnału telewizyjnego – jaka jest właściwa?

Siłę sygnału mierzy się w “milsach” lub “mV” (miliwoltach). Wyższa liczba oznacza lepszy odbiór. Jeśli sygnał jest poniżej tego progu, urządzenie odbiera słaby sygnał i może działać nieprawidłowo lub nie działać w ogóle. Siła sygnału jest mierzona w następujących jednostkach: 1 mV = 0,001 V. 

Słaby sygnał to czasami – nazywany również sygnałem 0,001 V – 0,0005 V. Różnica jest ogromna. Jeśli siła sygnału wynosi 0,001 V lub mniej, wystąpią problemy z urządzeniami. Możesz oglądać telewizję bez dźwięku, mieć czarny ekran, obraz może migać lub być zniekształcony.

Jeśli siła sygnału wynosi 0,001 V lub mniej, do anteny można podłączyć jeden telewizor i odbierać sygnał. Jeśli jednak do anteny zostaną podłączone dwa lub więcej telewizorów, sygnał będzie bardzo słaby i nie będzie można uzyskać obrazu.

Istnieją dwa sposoby na zwiększenie siły sygnału. Można albo podłączyć urządzenie do wzmacniacza, albo użyć odpowiedniego rozgałęźnika antenowego lub kabla. W świecie telewizji cyfrowej pomoże też rozdzielacz lub rozgałęziacz, chociaż opcje podpięcia go do dekodera na określonym paśmie wyrażonym w MHz będzie problematyczne. W tym przypadku nie wystarczy tradycyjna “przepinka”.

Jeśli siła sygnału anteny jest zbyt niska, co powinienem zrobić?

Jeśli sygnał antenowy jest za słaby, powinieneś kupić zewnętrzną lub wewnętrzną antenę telewizyjną. Sygnał będzie znacznie silniejszy i pozwoli na bezproblemowe oglądanie telewizji. Jeśli masz ograniczony budżet, kup dobrą antenę wewnętrzną. Są one znacznie tańsze niż anteny zewnętrzne, ale zapewniają znacznie silniejszy sygnał.

Drugim sposobem, jaki możemy wdrożyć, jest sprawdzenie połączeń kablowych i odbiorników. Upewnij się, że wszystkie kable są szczelnie połączone i nie ma żadnych błędów w połączeniach. Jeśli wszystko jest w porządku, należy sprawdzić, czy kable są wystarczająco długie. Jeśli są zbyt krótkie, siła sygnału będzie niższa. Jeśli to możliwe, należy użyć dobrego kabla, który gwarantuje stabilny sygnał.

Minusy podłączania wielu telewizorów do jednej anteny

Istnieje kilka wad podłączania wielu telewizorów do jednej anteny. Przede wszystkim będziesz potrzebował wzmacniacza, aby wzmocnić sygnał. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ wzmacniacze są droższe niż rozgałęźniki. Wzmacniacze są zawsze duże i ciężkie – to też nie jest dobre. Wzmacniacze zawsze mają ograniczoną moc, dlatego nie należy podłączać do nich więcej niż dwóch telewizorów.

Kolejną wadą jest fakt, że na wszystkich telewizorach będziesz odbierać te same kanały. Jeśli masz dzieci i lubisz oglądać kreskówki lub programy edukacyjne, nie będzie to dla Ciebie korzystne. Wszystkie telewizory będą odbierać te same kreskówki, więc trzeba będzie wybierać, co oglądać.

Podłączanie dwóch telewizorów do jednej anteny – podsumowanie

Jeśli obawiasz się, że będziesz potrzebował skomplikowanego sprzętu, zewnętrznej anteny telewizyjnej i wzmacniacza, powinieneś jeszcze raz przeczytać ten artykuł. Nie potrzebujesz tych rzeczy. Owszem, zdarzają się sytuacje, gdy potrzebna jest antena zewnętrzna, ale w większości przypadków dwa telewizory podłącza się do jednej anteny za pomocą wzmacniacza.

Używając anteny wewnętrznej lub zestawu króliczych uszu, można podłączyć do anteny jeden telewizor i odbierać słaby sygnał. Podłączenie dwóch telewizorów do jednej anteny nie wymaga skomplikowanego sprzętu, z wyjątkiem kabla.

Wewnętrzna antena telewizyjna może zapewniać słaby sygnał i może być bardzo mała, dlatego nie nadaje się do użytku na zewnątrz. Jeśli planujesz używać tej anteny jako wewnętrznej, powinieneś kupić dobrą antenę zewnętrzną.

Czy można w ten sam sposób rozdzielić sygnał cyfrowy?

Wyjaśniliśmy już, jak rozdzielić sygnał telewizyjny na dwa telewizory. Teraz spróbujmy rozdzielić sygnał przez zmianę częstotliwości. Czy da się to zrobić? Tak, jest to możliwe. Jeśli masz stary telewizor bez tunera cyfrowego i nadający tylko standardową rozdzielczość, możesz podłączyć do niego komputer lub telefon z odbiornikiem USB i oglądać telewizję bez kabla. Sygnał telewizji cyfrowej jest jednak bardzo silny, więc to nie zadziała.

Nowoczesne telewizory mają wewnętrzne oprogramowanie, które umożliwia przełączanie między różnymi kanałami podczas nadawania. Jeśli telewizor obsługuje kanały cyfrowe, można je oglądać bez anteny, kabla lub satelity.

Wnioski i zalecenia

Jeśli chcesz oglądać telewizję bez abonamentu i bez płacenia za drogie urządzenia satelitarne, możesz to zrobić, używając tylko anteny wewnętrznej. Jak widać, jest to bardzo proste. Potrzebna jest tylko antena i program niekodowany.

Aby oglądać darmowe kanały telewizyjne, należy użyć anteny wewnętrznej. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na abonament.

Jeśli chcesz oglądać kanały premium, powinieneś użyć dobrej anteny zewnętrznej. Używanie anteny wewnętrznej nie jest dobrym pomysłem, ponieważ zapewnia ona słaby sygnał i nie pozwala na odbiór sygnału HD.

You Might Also Like